Do którego tygodnia ciąży można wykonać zabieg aborcji w klinice aborcyjnej za granicą?

Po zmianach w prawie jakie nastąpiły w 2020 roku w Polsce kobiety nie mogą sobie pozwolić na aborcję. Jedynie w dwóch przypadkach możliwe jest usunięcie niechcianej ciąży. Jeżeli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego albo ciąża zagraża zdrowiu lub życiu kobiety. W każdym innym przypadku kobieta jest zmuszona donosić ciążę. Niestety często ryzykują swoim zdrowiem i korzystają z tak zwanego podziemia aborcyjnego.
Jednak dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z zabiegów usunięcia ciąży w klinikach ginekologicznych na terenie Czech i Słowacji. Należy podkreślić, że są to w pełni legalna aborcja. Jednak należy pamiętać, w którym etapie ciąży można wykonać zabieg.
Wszystkie kobiety mogą poddać się zabiegowi usunięcia ciąży do 12 tygodnia ciąży. Co więcej nawet nie muszą podawać przyczyny z jakich chcą wykonać aborcję. Nie ma również wymagań co do dodatkowych badań prenatalnych lub psychologicznych. Takie samo prawo przysługuje wszystkim obywatelkom Unii Europejskiej.
A co z kobietami, które są w bardziej zaawansowanej ciąży? Czy one również mogą skorzystać z zabiegów w klinikach ginekologicznych? Pragniemy uspokoić, że pacjentki, które znajdują cię w ciąży powyżej 12 tygodnia również mają prawo w sposób legalny wykonać aborcję na terenie Czech i Słowacji. Ponieważ do 22 tygodnia ciąży wykonują zabieg usunięcia ciąży z wadami letalnymi oraz w przypadku gdy zdrowie lub życie kobiety jest zagrożone. W związku z tym konieczne jest przedstawienie wyników badań diagnostycznych, które potwierdzą przyczynę aborcji.

Jeśli chodzi o temat do którego tygodnia ciąży można wykonać zabieg usunięcia ciąży to należy również wziąć pod uwagę jaki rodzaj aborcji będzie wykonywany. Kliniki ginekologiczne na terenie Czech i Słowacji wykonują dwa rodzaje zabiegów. Może być to aborcja farmakologiczna lub aborcja próżniowa.

Zabieg usunięcia ciąży metodą farmakologiczną polega na podaniu tabletek poronnych w dwóch dawkach. Pierwszy rodzaj środków ma na celu obumarcie zarodka, a następnie drugie tabletki wywołują skurcze mięśni – czyli macicy. W związku z tym proces przypomina
bardzo naturalne poronienie. Nie ma mowy w tym przypadku o ingerencji chirurgicznej. Należy podkreślić, że ta metoda powinna być stosowana na początkowym etapie ciąży. Natomiast w późniejszych tygodniach ciąży może okazać się nieskuteczna lub stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia koniety. W związku z tym aborcję farmakologiczną powinno stosować się do 9 tygodnia ciąży. Należy wcześniej wykluczyć przeciwwskazania oraz sprawdzić czy pacjentka nie przyjmuje leków, które osłabiają działanie tabletek poronnych. Co najważniejsze może być ona zastosowana jak tylko kobieta potwierdzi niechcianą ciążę.

Kliniki ginekologiczne przeprowadzają również drugi rodzaj zabiegu usunięcia ciąży, tak zwany próżniowy. Polega on na interwencji chirurgicznej, który rozszerza szyjkę macicy. Następnie wprowadza specjalną rurkę, czyli kaniulę, która pod ciśnieniem wyciąga zawartość z macicy. Pomimo swojej inwazyjnej formy jest bardzo skuteczną metodą aborcji, ponieważ pozwala na dokładne oczyszczenie. Natomiast w przypadku metody farmakologicznej kiedy macica nie oczyści się samoistnie konieczne jest łyżeczkowanie. A metoda próżniowa może być stosowana z powodzeniem już od 7 tygodnia ciąży. We wcześniejszym etapie może być nieskuteczna. Lekarze jej nie przeprowadzają, ponieważ zarodek jest zbyt mały do wychwycenia. Natomiast z powodzeniem stosuje się ją u kobiet, które zgłaszają się na aborcję przed 12 tygodniem ciąży. A także we wszystkich aborcjach ze wskazaniem przeprowadzanych do 22 tygodnia ciąży.

Kliniki ginekologiczne w Czechach i Słowacji, w których przeprowadzane są zabiegi przerywania ciąży niosą pomoc wszystkim kobietom oraz nastolatkom. Należy jednak pamiętać o zgodzie rodzica lub opiekuna prawnego na wykonanie zabiegu. A w trakcie pobytu w klinice konieczna będzie jego obecność.

Obydwie metody są wykonywane w sposób bezpieczny oraz skuteczny w prywatnych placówkach. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach czasowych, w których mogą być wykonane :

Wykonanie aborcji jest możliwe w przedziale od 7 do 22 tygodnia ciąży w przypadku metody chirurgicznej
Usunięcie ciąży metodą farmakologiczną jest możliwe do 9 tygodnia ciąży
Po konsultacji z kliniką ginekologiczną wskazywana jest właściwa metoda przeprowadzenia zabiegu aborcji

Podsumowując informacje na temat metody farmakologicznej usuwania ciąży należy wspomnieć o jego wadach i zaletach. Bardzo dobrze na psychikę kobiety wpływa fakt, że ten

rodzaj aborcji przypomina naturalne poronienie i nie wymaga chirurgicznej ingerencji w ciało. Ponadto przypomina miesiączkę, co dla każdej kobiety nie jest niczym obcym. Najważniejsze, że może być wykonana w chwili potwierdzenia ciąży, na przykład poprzez wykonanie badań HCG.
Natomiast przechodząc do wad to trzeba pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do przyjmowania tabletek poronnych. W związku z tym nie wszystkie kobiety mogą je przyjąć. Mogą pojawić się skutki uboczne takie jak nudności, wymioty czy biegunka. Ponadto w bardziej zaawansowanej ciąży spada skuteczność tej metody. A w przypadku gdy macica nie oczyści się samoistnie konieczna jest ingerencja chirurgiczna i łyżeczkowanie macicy.

Przechodząc do metody próżniowej usuwania ciąży największą zaletą jest fakt, że zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie pacjentka jest poddana znieczuleniu ogólnemu, więc nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Może być wykonywana już od 7 tygodnia ciąży i wyróżnia się dużą skutecznością. Jakiekolwiek ryzyko powikłań jest bardzo małe. Ponieważ jest bardzo skuteczna i lekarz może dokładnie oczyścić macicę to nie ma ryzyka ponownego zabiegu.
Ze względu na ingerencję chirurgiczną należy zabieg próżniowy wykonywać tylko w specjalistycznych klinikach, które są przystosowane i zapewnią bezpieczeństwo kobiecie. Ponieważ podawane jest znieczulenie ogólne pacjentka musi pozostać pod obserwacją przez kilka godzin. Należy również pamiętać, że nie może prowadzić pojazdów przez kolejne 12 godzin. Dlatego wskazana jest podróż z osobą towarzyszącą, która będzie prowadzić samochód w drodze do domu.

Tak wyglądają w skrócie dwa rodzaje zabiegów usuwania ciąży w klinikach ginekologicznych w Czechach i Słowacji. Jednak to lekarz podejmuje decyzję, który z nich będzie wykonany. Bardzo ważny jest dokładny i szczery wywiad z pacjentką. Lekarz powinien wiedzieć o wszystkich chorobach oraz zażywanych lekach. Po wykonaniu badań diagnostycznych oraz badaniu ginekologicznym i wieku ciąży może podjąć decyzję, który rodzaj aborcji będzie skuteczniejszy. A przede wszystkim bezpieczny dla kobiety.
Dlatego jeśli jesteś w niechcianej ciąży warto zgłosić się do kliniki ginekologicznej, która w sposób profesjonalny wykona zabieg. W prywatnych placówkach pracują doświadczeni lekarze oraz personel medyczny. Na każdym etapie pobytu pacjentka jest zaopiekowana i może liczyć na wsparcie. A po wykonanym zabiegu może również przyjechać na wizytę kontrolną do kliniki gdzie wykonywany był zabieg. Lekarz pomoże również wybrać najlepszą formę antykoncepcji.