Jak wygląda zabieg usuwania i przerywania ciąży w klinice aborcyjnej?

Coraz więcej kobiet poszukuje pomocy, ponieważ są w niechcianej ciąży. Obecnie w Polsce nie mogą liczyć na pomoc medyczną. Ponieważ legalny zabieg aborcji można wykonać tylko jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego albo zagraża zdrowiu lub życiu kobiety. Z tego powodu kobiety zaczęły szukać pomocy poza granicami kraju. Na szczęście klinika aborcyjna w Czechach i Słowacji wykonują zabiegi usuwania ciąży, z których mogą skorzystać wszystkie kobiety będące obywatelkami Unii Europejskiej.
W związku z decyzją o zabiegu usunięcia ciąży pojawiają się pytania i wątpliwości. To oczywiście naturalne, że kobiety mają pewne obawy na temat zabiegu. Pomimo iż są zdecydowane na wykonanie aborcji. Oczywiście mogą liczyć na pomoc i wsparcie personelu podczas pobytu w klinice ginekologicznej.

Bardzo istotnym elementem jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu. Lekarze zalecają, aby pacjentka do zabiegu przystępowała na czczo. W związku z tym na pięć godzin przed planowanym zabiegiem należy nie spożywać posiłków. Podobnie sprawa się ma odnośnie palenia papierosów przed i po zabiegu. Bardzo ważne żeby kobieta na parę dni przed aborcją nie zażywała żadnych leków, które w składzie mają kwas acetylosalicylowy. A także suplementów diety wpływające na odprowadzanie wody z organizmu. Natomiast w przypadku chorób przewlekłych nie należy rezygnować z regularnie przyjmowanych lekarstw. Ponieważ może to negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjentki w trakcie i po zabiegu.

Wizyty umawiane są najczęściej w godzinach rannych, aby pacjentka jeszcze tej samej doby mogła opuścić placówkę. Ponieważ zabiegi wykonywane są jak priorytetowo o jak najwcześniejszej porze.
Kiedy kobieta zjawi się na miejscu i zostaje zarejestrowana na oddziale w klinice ginekologicznej w pierwszej kolejności zostaje skierowana na badania diagnostyczne. Do podstawowych należą oczywiście badanie krwi czy moczu oraz ginekologiczne, a w razie potrzeby zostaje wykonane na przykład EKG.
Następnie czas na wizytę w gabinecie lekarskim, gdzie przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentką. Dlatego bardzo ważne jest żeby powiedzieć i wszystkich chorobach i dolegliwościach. Można zabrać dokumentację medyczną oraz leki, które są przyjmowane na co dzień.

Jest jeszcze parę rzeczy, które warto zabrać ze sobą do kliniki. Oczywiście chodzi o rzeczy osobiste, takie jak odpowiednie ubranie. Z pewnością przydają się klapki, koszula nocna lub długi podkoszulek – do połowy uda oraz wygodna bielizna lub bielizna jednorazowa i duże chłonne podpaski. Nie zapomnij o wodzie do picie lub elektrolitach, a także przekąskach. Żeby czas szybciej płynął przyda się ulubiona książka, muzyka do posłuchania lub gazety.

Kiedy lekarz już podejmie decyzję, który zabieg będzie wykonywany należy się odpowiednio do niego przygotować. Przede wszystkim pacjentka może skorzystać z prysznica oraz wydepilować miejsca intymne. Zwłaszcza jeśli będzie wykonywany zabieg próżniowy. Następnie lekarz podaje znieczulenie ogólne albo w przypadku metody farmakologicznej środki poronne.

Kolejny krok to wykonanie zabiegu usunięcia ciąży. Jeśli będzie to zabieg próżniowy trwa od kilku do kilkunastu minut, w tym czasie pacjentka jest w znieczuleniu ogólnym, więc nie ma mowy o dolegliwościach bólowych. Następnie musi pozostać pod obserwacją przez kilka godzin. Jeśli podczas kontroli pozabiegowej lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań to może wracać do domu jeszcze tego samego dnia. Należy pamiętać, że kobieta przez kolejne 12 godzin nie może prowadzić samochodu. Dlatego sugerujemy że przyjechała z osobą towarzyszącą, która bezpiecznie dojedzie do domu. Albo można skorzystać z noclegu w pobliżu kliniki i po wyznaczonym czasie może prowadzić auto.

Tak jak widać pobyt w klinice ginekologicznej można podzielić na najważniejsze etapy:
przyjazd do kliniki ginekologicznej
przyjęcie i przeprowadzenie odpowiednich badań
przygotowanie do zabiegu aborcji
wykonanie aborcji
kontrola pozabiegowa
wypis i powrót pacjenta.
Należy pamiętać, że na każdym etapie pobytu w klinice ginekologicznej w Czechach i Słowacji o pacjentkę dba personel medyczny, który odpowie na każde pytanie oraz udzieli odpowiedzi w języku polskim.
Natomiast po wykonaniu zabiegu rozpoczyna się czas rekonwalescencji, ponieważ po opuszczeniu kliniki pacjentka będzie jeszcze krwawić. Oczywiście w miarę upływu czasu będzie się zmniejszać aż do zaniknięcia. Nie należy się obawiać, ponieważ jest to normalne zjawisko i może trwać do kilku tygodni.

Kobiety obawiają się również tego czy po wykonaniu zabiegu usunięcia ciąży będą mogły wrócić do aktywności zawodowej bez konieczności brania zwolnienia lekarskiego. Większość pacjentek nie musi rezygnować z pracy w czasie rekonwalescencji. Ponieważ w tym czasie dolegliwości jakie występują są podobne do tych podczas miesiączki. Zatem nie jest to żadne nowe zjawisko dla kobiet.
Lekarze zalecają jedynie ograniczenie wysiłku fizycznego na czas paru tygodni po zabiegu, w tym również treningów oraz dźwigania ciężkich rzeczy. Natomiast przez kolejne cztery tygodni należy zrezygnować ze współżycia oraz uczęszczania na baseny. Na co dzień zamiast wanny lepiej korzystać z prysznica. Trzeba także zadbać o odpowiednią dietę, ponieważ dania powinny być lekkostrawne. Zamiast smażenia zdecyduj się na gotowanie oraz pieczenie posiłków. Oczywiście dostarczaj jak najwięcej witamin i minerałów ze świeżych posiłków. Zrezygnuj z wszelkich używek , odstaw alkohol i papierosy.

Natomiast jeśli dolegliwości byłyby bardziej dokuczliwe można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem, pomoże również nospa. A w żadnym wypadku nie należy zażywać tabletek z kwasem acetylosalicylowym. W ciągu kilku tygodni organizm wraca do stanu sprzed ciąży, poziom hormonów wraca do norma i pojawia się miesiączka. Nie da się określić dokładnej daty wystąpienia cyklu, ale powinno to zająć do 6 tygodni po wykonaniu zabiegu. Jeśli tak się nie stanie to należy zgłosić się do lekarza w celu wyregulowania hormonów. Ginekolog wykluczy także kolejną ciążę i przepisze odpowiednią terapię. Najczęściej są to tabletki hormonalne, które przywrócą cykl.
Ponieważ wróci również nasza płodność to należy pamiętać o odpowiedniej antykoncepcji. W tym celu trzeba poprosić lekarza o przepisanie odpowiedniej formy zabezpieczenia, na przykład tabletek lub wkładki domacicznej. Wszystko po to, aby uniknąć kolejnej niechcianej ciąży. Oczywiście można o to poprosić lekarza w klinice ginekologicznej.

Wszystkie kobiety, które nie wiedzą co zrobić w sytuacji niechcianej ciąży mogą szukać pomocy za granicą. Ponieważ w Czechach i Słowacji przeprowadzane są legalne zabiegi usunięcia ciąży. A co najważniejsze w klinikach ginekologicznych gdzie pracują profesjonalni lekarze, którzy na co dzień wykonują aborcję. Na miejscu jest również personel medyczny, który opiekuje się pacjentkami i wspiera je na każdym etapie pobytu. Dlatego zabiegi są przede wszystkim bezpieczne oraz skuteczne. Również po wykonaniu zabiegu pacjentki mogą liczyć na dalsze wsparcie oraz kontrolę pozabiegową w placówce gdzie była wykonywana aborcja.