Kontrola pozabiegowa po przeprowadzeniu aborcji i usuwania ciąży metodą próżniową

Jak już wiadomo zabiegi usuwania ciąży na terenie Czech i Słowacji są legalne. Kliniki aborcyjne przeprowadzają aborcję w prywatnych placówkach. Dlatego są one bardzo dobrze wyposażone w sprzęt medyczny. Na miejscu pracują doświadczeni lekarze oraz wykwalifikowany personel medyczny, który czuwa nad pacjentką podczas całego pobytu. Dlatego zabieg jest skuteczny oraz co najważniejsze bezpieczny. W związku z tym powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Można liczyć także na szybką diagnostykę oraz kontrolę pozabiegową po wykonaniu aborcji.

Zabieg usunięcia ciąży metodą farmakologiczną lub metodą próżniową przeprowadzany jest w specjalistycznej placówce. Dlatego pacjentka nie powinna się obawiać o swoje bezpieczeństwo. Co nie znaczy, że nie musi być zachowany pewien rygor związany z ingerencją chirurgiczną w ciało kobiety. Z tego powodu konieczna jest kontrola pozabiegowa po upływie czasu od zabiegu. Następnie pacjentka otrzymuje wypis i może wrócić do domu. Jeśli minie okres rekonwalescencji pacjentka może zgłosić się na wizytę kontrolną w klinice gdzie był wykonywany zabieg.

Wracając do tego czego może spodziewać się pacjentka w czasie rekonwalescencji to przede wszystkim krwawienie. Będzie ono ustępować z czasem, ponieważ to wynik naruszenia tkanek macicy. Krwawienie jest bardzo podobne do tego, które trwa podczas miesiączki. Jak również dolegliwości bólowe, to zupełnie normalne.
Jednak jeśli krwawienie się nasili, dolegliwości bólowe powiększą, a dodatkowo pojawi się gorączka to niezwłocznie należy udać się do lekarza. Inne niepokojące sygnały to ropne upławy o nieprzyjemnym zapachu. Ponieważ mogą one świadczyć o zakażeniu bakteryjnym. W takim wypadku powinna zostać wdrożona jak najszybciej terapia, aby zakończyć stan zapalny.
Czas rekonwalescencji po zabiegu usunięcia ciąży powinien być szczególny dla kobiety. Ponieważ w tym momencie ciało potrzebuje większej uwagi. Na pewno kobieta nie powinna poddawać się nadmiernemu wysiłkowi, ćwiczeniom fizycznym oraz podnosić ciężkich rzeczy. Ponadto na cztery tygodni musi zrezygnować ze współżycia. Natomiast na czas 14 dni zamiast z wanny lepiej korzystać z prysznica oraz nie uczęszczać na basen.
Mniej więcej okres rekonwalescencji liczy się pomiędzy 4 a 6 tygodni, wtedy ciało kobiety powinno się zregenerować. Po tym czasie należy poddać się badaniu ginekologicznemu, ale nie wcześniej – nie jest to wskazane. Wtedy zyskamy pewność, że zabieg został przeprowadzony prawidłowo, a płodność zachowana. Takiej wizyty kontrolnej można dokonać u dowolnego lekarza ginekologa. Ponieważ zabieg wykonany na terenie Czech i Słowacji jest legalnie nie należy mieć obaw o jakiekolwiek negatywne konsekwencje. Oczywiście lekarze z kliniki ginekologicznej, gdzie przeprowadzany był zabieg również przyjmują ponownie pacjentki na wizycie kontrolnej.

Jeśli pacjentka chce odbyć wizytę kontrolną w klinice gdzie przeprowadzany był zabieg to może oczekiwać telefonu z placówki z zapytaniem czy wyraża chęć ponownego przyjazdu do placówki. Jest oczywiście druga możliwość, czyli nie czekając może sama zadzwonić na numer infolinii i umówić się na wizytę kontrolną. W wyznaczonej dacie powinna zjawić się w placówce. Może przyjechać własnym samochodem, autobusem, pociągiem lub transportem organizowanym przez klinikę. Tak jak to było wcześniej wystarczy podczas umawiania wizyty wspomnieć o chęci skorzystania z oferty przewoźnika.
Po przyjeździe na miejsce pacjentka proszona jest do gabinetu lekarskiego. Lekarz przeprowadza dokładny wywiad oraz badanie ginekologiczne, Ocenia w ten sposób stan szyki macicy oraz macicę po zabiegu aborcji. Jeżeli pojawią się ku temu przesłanki to pacjentka poddawana jest dodatkowym badaniom diagnostycznym. Przykładowo może to być pobranie wymazu, cytologii lub badanie usg. Po zebraniu wszystkich informacji lekarz może poinformować pacjentkę o jej stanie zdrowia. Wtedy też może wybrać odpowiednią antykoncepcję, wystawi receptę i pacjentka może wrócić do domu.

Podsumowując najważniejsze informacje dotyczące kontroli po zabiegu usunięcia ciąży metodą próżniową można wyróżnić najważniejsze punkty:
Przyjazd do kliniki ginekologicznej
Przeprowadzenie kontroli pozabiegową i w razie potrzeby dodatkowych badań
Powrót pacjentki do domu

Należy podkreślić, że kontrola pozabiegowa po wykonaniu zabiegu usunięcia ciąży metodą próżniową jest konieczna. Niestety to dla wielu kobiet duży kłopot, ponieważ będą musiały odbyć ponowną podróż do kliniki. A w związku z tym muszą poświęcić czas oraz liczyć się z kosztami. Oczywiście to naturalne dlatego taką kontrolę można odbyć w każdym innym gabinecie ginekologicznym. Jednak każda kobieta w czasie od 4 do 6 tygodni po zabiegu obowiązkowo powinna udać się do lekarza. Konieczne jest bowiem wykonanie badania ginekologicznego. Jeśli pojawiłyby się inne objawy niepokojące wcześniej to należy udać się do lekarza. Może być to nasilone krwawienie, ostry ból, podwyższona temperatura lub ropne upławy. Trzeba jak najszybciej wyleczyć stan zapalny lub bakteryjny, który powstał.

Niestety aborcja i usuwanie ciąży to w naszym kraju nadal temat tabu. Zarówno wśród społeczeństwa jak i lekarzy. Dlatego pacjentki bardzo często obawiają się niepochlebnych opinii innych osób lub obmawiania przez członków rodziny. To przykre, ale nawet wśród lekarzy pojawia się brak zrozumienia. Jednak kobiety mogą spokojnie wybrać się na wizytę do polskiego lekarza, ponieważ zabieg aborcji wykonany w Czechach lub Słowacji jest zupełnie legalny. Nie ma możliwości żadnych konsekwencji ze strony prawnej dla kobiety, która wykonała zabieg usuwania ciąży.

Pacjentki klinik ginekologicznych w Czechach i Słowacji mogą liczyć na dyskrecję i nikt nie ma prawa dowiedzieć się o przeprowadzonym zabiegu. Wgląd do dokumentów jest poufny nawet dla służb, policji oraz najbliższej rodziny.
Ponieważ dla wielu kobiet jest to stresująca sytuacja życiowa kliniki zapraszają swoje klientki do wizyty kontrolnej. Z pewnością będzie to znacznie bardziej komfortowa sytuacja, ponieważ pacjentka zna już lekarza z placówki. A z kolei lekarz może swobodnie zapoznać się z kartą pacjentki i przebiegiem aborcji. Ponadto w placówce pracują doświadczeni specjaliści, którzy w prawidłowy sposób będą mogli ocenić stan pacjentki po zabiegu usunięcia ciąży. Podczas takiej wizyty kontrolnej lekarze zalecą również odpowiednią antykoncepcję. Wypiszą także receptę na tabletki hormonalne lub inna formę antykoncepcji. Wszystkie wizyty są oczywiście polskojęzyczne, więc bez problemu pacjentka porozumiewa się z lekarzem oraz personelem.
Dlatego jeśli jesteś zdecydowana na wizytę kontrolną w klinice ginekologicznej gdzie odbywał się zabieg to wystarczy zadzwonić pod numer infolinii. Tam konsultant umówi dogodny termin. Oczywiście dla wszystkich pacjentek, które mają problem z transportem kliniki oferują zorganizowany przejazd na miejsce wygodnymi autokarami. Wszystko odbywa się szybko i sprawnie,a podróż jest komfortowa. Nie ma problemu z przystankami na posiłek lub skorzystanie z toalety. A wszystkie pasażerki podróżują w jednym celu, więc można czuć się swobodnie.