W klinikach ginekologicznych na terenie Czech i Słowacji wykonywane są legalne zabiegi usuwania ciąży. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem, ponieważ obywatelki Unii Europejskiej mogą swobodnie korzystać z zabiegów medycznych na terenie innych państw. Dotyczy to również Polek, które we własnym kraju nie mogą liczyć na pomoc. Jedynie jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego albo gdy zagraża zdrowiu lub życiu kobiety może zostać usunięta. Oczywiście zanim się to stanie to należy liczyć się z licznymi formalnościami.
Jedną z metod usuwania niechcianej ciąży jest aborcja próżniowa, która cieszy się dużą skutecznością oraz bezpieczeństwem dla pacjentki. W klinikach w Czechach i Słowacji jest z powodzeniem wykonywana od 7 tygodnia ciąży – we wcześniejszym etapie może być nieskuteczna ze względu na zbyt mały rozmiar zarodka. Wiele kobiet ma obawy wobec tej metody aborcji, jednak po zapoznaniu się w teorii z zabiegiem wątpliwości mijają.
Zabieg próżniowy przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, więc pacjentka nie ma żadnych dolegliwości bólowych. Aborcja trwa od kilku do kilkunastu minut, a po zakończeniu musi jedynie pozostać pod obserwacją przez kolejne godziny. Wszystko odbywa się pod okiem specjalistów,a do dyspozycji cały czas pozostaje personel medyczny. Po otrzymaniu wypisu kobieta może udać się do domu i jedynie będzie musiała zmagać się z niewielkim krwawieniem.
Może dokładniej powiedzmy o przebiegu aborcji chirurgicznej, jak inaczej nazywany jest zabieg próżniowy usuwania ciąży. Jak można się domyśleć wymaga ona ingerencji chirurgicznej. Polega na rozszerzeniu szyjki macicy i za pomocą kaniuli oczyszczeniu macicy. Dzieje się tak za pomocą odpowiedniego ciśnienia wytworzonego w rurce, które zasysa zarodek oraz błony płodowe. W tym czasie pacjentka pozostaje pod wpływem znieczulenia ogólnego.
Zanim kobieta przyjedzie do kliniki powinna się odpowiednio przygotować, to bardzo ważny etap dla powodzenia zabiegu. Pacjentka przez kilka dni przed wyznaczoną datą nie powinna przyjmować leków, które zawierają kwas acetylosalicylowy – ze względu na wpływ krzepliwości krwi. Podobnie z suplementami diety o działaniu odprowadzania nadmiaru wody z organizmu. Natomiast inaczej sprawa się ma z tabletkami jakie pacjentka przyjmuje na stałe. Powinna kontynuować leczenie i pamiętać żeby o wszystkim powiedzieć lekarzowi podczas konsultacji.
Bardzo ważne żeby pacjentka przed zabiegiem nie jadła na pięć godzin przed zabiegiem. Ze względu na to, że pacjentka powinna być na czczo. Oczywiście może w tym czasie pić wodę. Jednak nie dłużej niż na godzinę przed planowaną aborcją powinna odstawić również wodę.
Wizyty są najczęściej umawiane w godzinach porannych, aby jak najwcześniej można było przeprowadzić zabieg. Pacjentka w pierwszej kolejności jest rejestrowana na oddziale kliniki. Potem kierowana na niezbędne badania diagnostyczne., czyli badanie krwi z oznaczeniem grupy oraz czynnikiem Rh, poziomu cukru oraz elektrolitów. A jeśli to konieczne to wykonuje się również badanie EKG.
Kiedy są już dostępne wszystkie wyniki możliwa jest konsultacja lekarska. Wtedy przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentką. Oczywiście wszystko odbywa się w języku polskim. Należy powiedzieć o wszystkich chorobach oraz przedstawić jakie zażywa się lekarstwa. Dlatego można zabrać ze sobą dokumentację medyczną oraz ulotki zażywanych środków. Następnie lekarz przeprowadza badanie ginekologiczne.
Kiedy już lekarz podejmie decyzję jaki rodzaj zabiegu będzie przeprowadzany pacjentka powinna przygotować się do aborcji. Może w tym czasie skorzystać z prysznica. Jeśli nie zrobiła tego w domu to teraz jest czas na wykonanie depilacji w miejscach intymnych. Następnie pacjentka może przebrać się w koszulę lub inny zabrany ubiór. Nawet jeśli o nim zapomniała to w klinice dostępny jest gotowy dla pacjentek. później anestezjolog podaje znieczulenie pacjentce.
W momencie gdy zacznie działać pacjentka zostaje zabrana do sali zabiegowej. Tam przeprowadzany jest zabieg i zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Po zakończeniu kobieta pozostaje pod obserwacją personelu medycznego przez kilka godzin. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie pacjentki. Ponieważ mogą pojawić się powikłania, ale to bardzo rzadko się zdarza. Przeprowadzana jest również kontrola pozabiegowa i jeśli wszystko jest w porządku to pacjentka otrzymuje wypis i może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia. Należy przypomnieć, że po znieczuleniu ogólnym pacjentka nie powinna kierować samochodem. Dlatego dobrze jest wracać z osobą towarzyszącą lub zdecydować się na nocleg w pobliżu placówki.
Najważniejsze informacje odnośnie zabiegu próżniowego usunięcia ciąży:
przyjazd do kliniki ginekologicznej
przyjęcie i przeprowadzenie odpowiednich badań
przygotowanie do zabiegu aborcji
wykonanie aborcji
kontrola pozabiegowa
wypis i powrót pacjenta
Należy wspomnieć również o tym co będzie się działo po wykonaniu zabiegu próżniowego usuwania ciąży. Po opuszczeniu kliniki pacjentce będzie towarzyszyć krwawienie. Szacowany czas to maksymalnie do kilku tygodni. Nie należy się tego obawiać, ponieważ to zupełnie normalne zjawisko. Może również pojawić się ból podobny do tego podczas miesiączki. Można wtedy sięgnąć po środki przeciwbólowe z paracetamolem i ibuprofenem, a także zażywać Nospę. Natomiast w sytuacji gdy objawy by się nasiliły należy udać się do lekarza. To znaczy jeśli wzmoży się krwawienie oraz ból w podbrzuszu. Niepokojące objawy to również upławy o nieprzyjemnym zapachu.
Większość kobiet wraca z powrotem do aktywności zawodowej i nie ma powodów, aby brać zwolnienie lekarskie. Z pewnością należy zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego w tym treningów na siłowni oraz dźwigania ciężkich rzeczy. Na czas czterech tygodni należy zrezygnować ze współżycia. Ponadto zamiast kąpieli w wannie lepiej wybrać prysznic. Wizyty na basenach również są odradzane.
Należy pamiętać, że w czasie do 6 tygodni powraca cykl miesiączkowy. Także i wtedy kobieta staje się płodna, więc jeśli myślimy o powrocie do współżycia to trzeba zadbać o odpowiednią antykoncepcję. Jeśli jednak nie pojawi się miesiączka po tym czasie to warto udać się na konsultację do lekarza.
Kobiety powinny pamiętać również o prawidłowej diecie. Ponieważ posiłki powinny być lekkostrawne, aby nie wywoływać problemów z układem trawiennym – wzdęć, biegunek. Najlepiej smażone posiłki zastąpić gotowanymi na parze lub pieczonymi. Ponadto dieto powinna być zbilansowana i dostarczać dużą ilość witamin oraz minerałów, aby zregenerować organizm.
Jeśli jesteś w trudnej sytuacji niechcianej ciąży wystarczy zadzwonić na numer infolinii. Tam konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania. Podpowiedzą jak odpowiednio przygotować się do pobytu w klinice ginekologicznej, a także umówią na wizytę. Dla pacjentek możliwy jest również przejazd zorganizowanymi busami, wystarczy podczas rozmowy wyrazić chęć dojazdu z przewoźnikiem. Autokary odjeżdżają z miast na terenie całej polski, dlatego każda pacjentka ma szansę na transport. Ponadto jest szybki, sprawny, bezpieczny oraz komfortowy. Co najważniejsze kierowcy są punktualni, więc kobiety nie muszą się stresować, że spóźnią się na zabieg.